For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 46"h x 38.5"w x 38"d
Take a vacation from your busy day in the Sedona Power Lift Recliner by UltraComfort. This medium-sized lift chair offers an overstuffed seamed back design, a plush chaise pad, and numerous standard features providing hours of unmatched comfort.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
When it comes to reclining, your positioning options are endless with our 4-Zone Comfort Zone Positioning System which includes our patented Stellar Positioning, adjustable headrest and adjustable lumbar all operated by our programmable AutoDrive™ hand control.
Positioning: Infinite
Back Type: Seam
Removable Back Type: Bracket
Hand Control Routing: Inside Arm
USB charging port
Pocketed coil seat
Straight lift
Extra pocket
Built-in cup holder
Accessory mount with a table
Wireless smartphone charger
*Price may vary according to customized selections. Power recliner chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color-Finish Name | Graphite |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Remote |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Leather |
| Chair Features | Upholstered, Cup Holder, USB Ports, Wireless Charging |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Leather |
| Weight Capacity (lbs.) | 400 |
| Weight Capacity Kgs | 141.44 |
| Seat Width ( in.) | 20.5 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Width (in.) | 38.5 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 46 |
| Made In | China |
| Collection | Sedona |
| Collection Code | UC478 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Mechanical Labor, Electrical Labor, Fabric, Foam, and Pocketed Coils / 3 Year Electrical Parts / Limited Lifetime Lift Frame, Recline Frame, and Recliner Mechanism |
Additional Information | |
| Seat to Top of Back | 31" |
| Seat to Top of Ar | 6.5" |
| Distance from Wall Reclined | 26" |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 43" |