For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 39.75"h x 30.38"w x 30.5"d
This classic wing chair with its button tufted detailing and sloped arms adds a casual twist with its linen casual woven fabric.Read More
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
This classic wing chair with its button tufted detailing and sloped arms adds a casual twist with its linen casual woven fabric. Leg assembly required.
Features button tufted detailing and a loose seat cushion.
Leg assembly required.
Country of Origin: Malaysia
Frame Composition: Select hardwoods, plywood, Birch wood legs
Legs/Finish: Espresso
Back Fill Material Details: 90% Polyurethane foam, 10% polyester fiber
Fabric Composition: 92% Polyester, 8% Linen
Cushion: High Density Foam
A JLA Home company, is a wholesale platform providing home furnishing solutions that address the lifestyles of today's consumers. Olliix provides direct online access to over 12,000 products ranging from living room furniture, bedroom products, kitchen/dining furniture, and unique home decorative accents such as lamps, wall art and decor. Our site is designed to enable interior designers, home stagers, store owners, and other business partners with the ability to view our catalogs, get product details, and place orders easily and efficiently. Whether you are looking for industrial or mid-century modern furniture within our INK & IVY brand or traditional lifestyle and classic designs in our Madison Park brand, Olliix has every lifestyle covered.
*Chair only. All other items not included. Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Width (in.) | 30.38 |
| Depth (in.) | 30.5 |
| Height (in.) | 39.75 |
| Design Style | Transitional |
| Material | Fabric |
| Wood Finish | Brown |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Seat Depth (in.) | 20.5 |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Arm Height (in.) | 20.75 |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Width ( in.) | 23 |
| Wood Finish Species | Birch |
| Weight Capacity (lbs.) | 250 |
| Shipping Depth (in.) | 30.71 |
| Shipping Width (in.) | 30.51 |
| Shipping Height (in.) | 33.27 |
| Chair Features | Upholstered, Tufted |
Additional Features: | |
| Fabric Name: | Lindy |
| Fabric Color: | Linen |
| Pattern Name: | Maxwell |
Dimensions: | |
| Distance Between Arms | 22.4" |
| Back Height | 20.75" |
| Leg Height | 7.85" |