For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
This clean, modern industrial occasional collection features thick tempered glass, an iron metal frame, and a modern walnut finish veneered shelf.Read More
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
This clean, modern industrial occasional collection features thick tempered glass, an iron metal frame, and a modern walnut finish veneered shelf. Leg assembly required.
Iron metal frame with a tempered glass top.
Elm veneer shelf.
Assembly required.
Country of Origin: China
Materials: Metal frame, tempered glass top, medium density fiberboard, Elm veneer shelf
Wood Finish: Walnut
Metal Finish: Iron
A JLA Home company, is a wholesale platform providing home furnishing solutions that address the lifestyles of today's consumers. Olliix provides direct online access to over 12,000 products ranging from living room furniture, bedroom products, kitchen/dining furniture, and unique home decorative accents such as lamps, wall art and decor. Our site is designed to enable interior designers, home stagers, store owners, and other business partners with the ability to view our catalogs, get product details, and place orders easily and efficiently. Whether you are looking for industrial or mid-century modern furniture within our INK & IVY brand or traditional lifestyle and classic designs in our Madison Park brand, Olliix has every lifestyle covered.
*Table only. All other items not included. Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings.
General Specs | |
| Width (in.) | 20 |
| Height (in.) | 20.38 |
| Material | Glass, Metal |
| Design Style | Industrial |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Iron/Walnut |
| Accent Table Type | Side |
| Length (in.) | 20 |
| Counter Height Table | No |
| Table Top Shape | Square |
| Table Features | Assembly Required, Fixed Shelf |
Additional Features: | |
| Pattern Name: | Pratt |
Dimensions: | |
| Table Top | 20"W x 20"D x 0.31"T |
| Leg Size | 0.75"W x 2.5"H |
| Shelf | 20"W x 20"D x 0.63"T |
| Distance Between Legs(Front to Front) | 14.13" |
| Distance Between Legs(Back to Back) | 14.13" |
| Distance Between Legs(Front to Back) | 14.13" |
| Shelf Distance | 14" |
| Shipping Carton 1 | 23"W x 23"L x 3"H |
| Shipping Carton 2 | 24.5"W x 24.5"L x 10.5"H |