For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 30"h x 31.25"w x 30.75"d
The Madison Park Haven Accent Chair makes a statement with its trend-setting style. This barrel chair is upholstered in a polyester fabric with a soft velvet-like touch that adds a rich look and feel. The steel frame is electroplated in a silver finish, for a modern flair, while the high density foam filling offers superior comfort.Read More
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
The Madison Park Haven Accent Chair makes a statement with its trend-setting style. This barrel chair is upholstered in a polyester fabric with a soft velvet-like touch that adds a rich look and feel. The steel frame is electroplated in a silver finish, for a modern flair, while the high density foam filling offers superior comfort. Fabulously chic from any angle, this accent chair makes an eye-catching addition to your living room or home office. No assembly required.
Features soft velvet like touch.
Barrel chair.
No assembly required.
Country of Origin: China
Metal Finish: Silver Mirror Electroplate
Material: Solid wood and plywood frame, upholstered seat, steel frame
Fabrication: 100% Polyester
Filling: High Density Foam
A JLA Home company, is a wholesale platform providing home furnishing solutions that address the lifestyles of today's consumers. Olliix provides direct online access to over 12,000 products ranging from living room furniture, bedroom products, kitchen/dining furniture, and unique home decorative accents such as lamps, wall art and decor. Our site is designed to enable interior designers, home stagers, store owners, and other business partners with the ability to view our catalogs, get product details, and place orders easily and efficiently. Whether you are looking for industrial or mid-century modern furniture within our INK & IVY brand or traditional lifestyle and classic designs in our Madison Park brand, Olliix has every lifestyle covered.
*Chair only. All other items not included. Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Width (in.) | 31.25 |
| Depth (in.) | 30.75 |
| Height (in.) | 30 |
| Design Style | Transitional |
| Material | Fabric |
| Wood Finish | Chrome |
| Upholstery Material | Velvet |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Arm Height (in.) | 25.78 |
| Assembly Required | No |
| Seat Width ( in.) | 21.65 |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Shipping Depth (in.) | 32 |
| Shipping Width (in.) | 32 |
| Shipping Height (in.) | 31.5 |
| Chair Features | Nailhead Trim, Upholstered, Tufted |
Additional Features: | |
| Pattern Name: | Haven |
| Fabric Name: | A1213 |
| Fabric Color: | 2A |
| Seat Cushion Thickness: | 5.9" |
Dimensions: | |
| Arms | 21.65"W x 25.78"H |
| Front and Back Leg Sizes | 1.55"W x 0.8"H |
| Leg Height | 9" |