For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 35"h x 24"w x 25.5"d
This nail head-outlined dining chair has a smart, sleek presence in perfectly-matched, crisply-outfitted uptown spaces. Assembly required.Read More
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
This nail head-outlined dining chair has a smart, sleek presence in perfectly-matched, crisply-outfitted uptown spaces. Assembly required.
Material: Rubberwood, solid wood
Fabrication: 84%Polyester, 16%Acrylic
Filling: High Density Foam
Wood Finish: Espresso
Nailheads: Brass
A JLA Home company, is a wholesale platform providing home furnishing solutions that address the lifestyles of today's consumers. Olliix provides direct online access to over 12,000 products ranging from living room furniture, bedroom products, kitchen/dining furniture, and unique home decorative accents such as lamps, wall art and decor. Our site is designed to enable interior designers, home stagers, store owners, and other business partners with the ability to view our catalogs, get product details, and place orders easily and efficiently. Whether you are looking for industrial or mid-century modern furniture within our INK & IVY brand or traditional lifestyle and classic designs in our Madison Park brand, Olliix has every lifestyle covered.
*Chair only. All other items not included. Color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Width (in.) | 24 |
| Depth (in.) | 25.5 |
| Height (in.) | 35 |
| Shipping Depth (in.) | 25.50 |
| Shipping Width (in.) | 23.00 |
| Shipping Height (in.) | 20.75 |
| Design Style | Transitional |
| Material | Fabric, Wood |
| Wood Finish | Brown |
| Wood Finish Species | Rubber |
| Assembly Required | Yes |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Number Included Items | 1 |
| Seat Depth (in.) | 20 |
| Seat Height (in.) | 19.5 |
| Seat Width ( in.) | 19 |
| Arm Height (in.) | 25.25 |
| Seat Material | Fabric |
| Dining Chair Type | Arm Chair |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
Additional Features: | |
| Cleaning: | Spot Clean Only |
| Made In: | Cambodia |
Materials: | |
| Material: | Rubberwood, solid wood |
| Fabrication: | 84%Polyester, 16%Acrylic |
| Filling: | High Density Foam |
| Wood Finish: | Espresso |
| Nailheads: | Brass |
Product Details: | |
| Arms: | 19"W |
| Distance Between Legs (Front to Front): | 19.5" |
| Distance Between Legs (Front to Back): | 19" |
| Distance Between Legs (Back to Back): | 14.25" |