For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 18"h x 44"w x 26"d
The Snowball ottoman is a great companion to the Snowball oversized chair. Featuring a transitional two-fabric application with plush fur on the top, this ottoman is a visual and tactile delight, seamlessly blending design and luxury. The Snowball ottoman is crafted with pride in the USA.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
Durable polyester fabric
Rectangular design
Proudly designed and manufactured in the USA!
Leg Material: Plastic
Cleaning Code: W
Jackson Furniture has traversed America’s prosperity and hardships since the Great Depression, and one thing has remained the same—a dedication to helping individuals and families create homes they love. The Jackson family believes that everyone should have a chance to unwind with their loved ones in absolute comfort, with long-lasting and timeless designs made right here in the USA.
*Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see retailer for actual finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Brown |
| Color/Finish Name | Natural/Taupe |
| Ottoman Type | Accent Ottoman |
| Shape | Rectangular |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Includes Storage | No |
| Performance Fabric | No |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Design Style | Transitional |
| Width (in.) | 44 |
| Depth (in.) | 26 |
| Height (in.) | 18 |
| Shipping Width (in.) | 45 |
| Shipping Depth (in.) | 27 |
| Shipping Height (in.) | 19 |
| Product Weight (lbs.) | 35 |
| Collection | Snowball |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Additional Dimensions | |
| Leg Height | 1" |
| Width of Leg (At Widest Point) | 1" |
| Weight Capacity | 250 lbs |