For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code







Product Dimensions 20"h x 35"w x 26"d
The Hyde Park Ottoman in soft chenille polyester fabric is the perfect companion to the Hyde Park chair. Kick your feet up and relax with this stylish ottoman. Make a bold statement by incorporating this ottoman into your home design.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
Soft and durable polyester fabric
Leg Material: Wood
Proudly designed and manufactured in the USA!
Jackson Furniture has traversed America’s prosperity and hardships since the Great Depression, and one thing has remained the same—a dedication to helping individuals and families create homes they love. The Jackson family believes that everyone should have a chance to unwind with their loved ones in absolute comfort, with long-lasting and timeless designs made right here in the USA.
*Ottoman only, other items are sold separately. Images may not reflect the actual size. Color in images may differ in person; see retailer for actual finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Porcelain |
| Ottoman Type | Accent Ottoman |
| Shape | Rectangular |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Includes Storage | No |
| Performance Fabric | No |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Width (in.) | 35 |
| Depth (in.) | 26 |
| Height (in.) | 20 |
| Shipping Width (in.) | 37 |
| Shipping Depth (in.) | 28 |
| Shipping Height (in.) | 22 |
| Product Weight (lbs.) | 30 |
| Collection | Hyde Park |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Additional Dimensions | |
| Leg Height | 2" |
| Width of Leg (At Widest Point) | 9" |
| Weight Capacity | 200 lbs |