For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
The Nathan 7-piece dining set is just the update your dining room needs! This dining set includes a rectangular table and six side chairs. The table comes with an 18" removable leaf; perfect for adding more space when last-minute guests show up for dinner.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
18" removable leaf
Square legs
Upholstered seat
Fabric Content: 75% Polyester,25% Polyurethane
Cottage chic style
Materials: Rubberwood w. Wire Brush; Particle Board w/ Melamine; Metal Extension Slide; Rubberwood w. Wire Brush; Upholstered PU Foam Seat
*Table and six chairs only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color-Finish Name | Grey Oak |
| Number of Pieces | 7 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Variety of Materials Available |
| Product Weight (lbs.) | 221 |
| Collection | Nathan |
| Collection Code | DNH |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Dining Table | 41" x 78" x 30" |
| Dining Table without leaf | 41" x 60" x 30" |
| Side Chair | 22" x 19" x 40" |
| Box 1 Dimension | 46"D x 65"W x 9"H |
| Box 1 Weight | 150 lbs. |
| Box 2 Dimension | 19"D x 41"W x 12"H |
| Box 2 Weight | 37 lbs. |
| Box 3 Dimension | 19"D x 41"W x 12"H |
| Box 3 Weight | 37 lbs. |
| Box 4 Dimension | 19"D x 41"W x 12"H |
| Box 3 Weight | 37 lbs. |