For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
The Morris coffee table is going to look fantastic in your living room! This table features a white, marble table top that pairs beautifully with the warm, chestnut table base finish. Add this coffee table to your home today for a look you'll love coming home to, day after day.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
White marble table top
Natural marble veining
Warm chestnut wood finish
*Coffee table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | Espresso-White |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Table Top Material | Stone/Marble |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Stone, Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Overall Table Length Without Leaf In Inches | 48 |
| Width (in.) | 26 |
| Height (in.) | 18 |
| Length (in.) | 48 |
| Shipping Width (in.) | 53.25 |
| Shipping Depth (in.) | 31.5 |
| Shipping Height (in.) | 7 |
| Product Weight (lbs.) | 110 |
| Collection | Morris Espresso |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Dimensions | |
| Table Top Thickness | 2" |
| Inner Distance Front Leg to Leg | 28" |
| Floor to Bottom of Table Top | 16" |