For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 80"h x 63"w x 16"d
The Elements International Kona 2-Piece White Dresser and Mirror Set is a chic and practical addition to any bedroom, offering a perfect blend of modern style and functional storage. This set is designed to enhance the aesthetics of your space while providing ample organization options.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
6 drawers
Metal hardwares
1 door
*Dresser and mirror only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color-Finish Name | White |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Doors | 1 |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood |
| Width (in.) | 63 |
| Depth (in.) | 16 |
| Height (in.) | 80 |
| Product Weight (lbs.) | 239.4 |
| Collection | Kona |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Information | |
| Kona 6-Drawer Dresser (Overall Dimensions) | 63W x 16D x 36H |
| Weight | 186.32 lbs. |
| Cubic Feet | 26.04 |
| Carton Dimensions | 65.74W x 18.5D x 37H |
| Kona Mirror (Overall Dimensions) | 47W x 2D x 44H |
| Weight | 52.92 lbs. |
| Cubic Feet | 4.8 |
| Carton Dimensions | 50.39W x 46.45D x 3.54H |