For screen reader problems with this website, please call405-947-65004 0 5 9 4 7 6 5 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Oklahoma City Showroom
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 36"h x 29"w x 31"d
The Erica heirloom natural chair offers a warm, timeless look with its natural wood finish and elegant craftsmanship. Its comfortable seating, sturdy construction, and classic design make it a charming addition to any living space, blending style and durability effortlessly.Read More
or
Not Shown In Store Special Order Only, 12-16 Weeks
Dark espresso legs
Chrome nails head trim accent
Wooden, square legs (5.5" High)
*Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color-Finish Name | Heirloom Natural |
| Color/Finish Name | Heirloom Natural |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Nailhead Trim, Upholstered |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 23 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 29 |
| Depth (in.) | 31 |
| Height (in.) | 36 |
| Shipping Width (in.) | 30 |
| Shipping Depth (in.) | 32 |
| Shipping Height (in.) | 30 |
| Product Weight (lbs.) | 46 |
| Collection | Erica |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Additional Information | |
| Arm Width | 4" |
| Inside Seat Width | 23" |
| Back Height | 16" |
| Feet Height: | 6" |